UPOZORNĚNÍ! Vážení zákazníci, od 17.08. do 25.08. máme dovolenou. Přijaté objednávky budeme expedovat následující dny. Děkujeme za pochopení.
Zavřít

Tunely a plugy do ucha

Tunely a plugy do ucha

Roztahování dírek v ušních lalůčcích se provádělo již v dávných dobách a i v dnešní době je opět velmi rozšířené a populární. V tomto článku vám poradíme jak ušní lalůčky roztahovat a jak o ně následně pečovat.


Existuje nespočet rozdílných typů, tvarů a velikostí tunelů, plugů a roztahováků, které se mohou do rozšířených ušních dírek použít. Vyrábí se jak z různých kovů a jejich slitin jako je chirurgická ocel 316L, titan, stříbro, zlato, bronz tak ze skla, kamene, plastů, ale i organických materiálů mezi které patří například dřevo, rohovina, kosti, nebo perleť.


Ideální je začít s roztahováním již velmi dobře zhojených dírek a postupovat velmi pomalu, maximálně o 1mm za měsíc. Pro roztahování dírek v ušních lalůčcích je zásadní jejich vhodné umístění, nejlépe na střed ušního lalůčku. Vysoko umístěná dírka se může roztahovat obtížněji a mnohem déle, oproti tomu nízko umístěná se sice dá roztahovat velice rychle, ovšem jen do menších rozměrů a je zde i v tomto případě velké riziko roztržení ušního lalůčku.


Zvětšování dírek se dá provádět jak za pomoci různých roztahováků (ať už rovných pozvolných kuželů, nebo zahnutých spirál, které se postupně rozšiřují), tak i piercingovými náušnicemi, které se postupně vyměňují za silnější. Doporučujeme zvětšovat průměr vždy maximálně o 1mm za měsíc. Tento postup, kdy se mění piercingové náušnice (např. kroužky BCR) postupně za silnější, je nejlepší způsob, jak začít s roztahováním klasických dírek. Pokud jsou použity kroužky z chirurgické oceli, je v tomto případě výhodou i jejich váha, která pomůže k lepšímu a rychlejšímu uvolnění dírky.


Většina lidí chce dosáhnout roztažení dírek co nejrychleji, ale pokud se nepostupuje při roztahování velmi pomalu, může dojít k poškození kůže, která se díky rychlému roztažení nestihne dostatečně uvolnit a tlak který působí roztahovák na tuto kůži může způsobit její vytlačení ven, většinou na zadní stranu ušního lalůčku, nebo její popraskání. Často je takovéto poškození již nevratné, ideální je v tomto případě nepokračovat v dalším roztahování, ale naopak vyměnit roztahovák za menší, nejlépe jej na nějaký čas vyndat úplně a nechat dírku aby se stáhla na menší velikost a v dalším opětovném roztahování pokračovat až po kompletním zhojení a to velmi pozvolna a opatrně. Při jakémkoli poranění, nebo poškození dírky není vhodné používat žádné porézní a organické náušnice. Je zapotřebí zvolit takový materiál, který se dá snadno čistit a dezinfikovat. Při roztahování je nutné náušnici nebo roztahovák vždy namazat, nejlépe bílou lékařskou vazelínou, ale pokud se dírka při roztahování poraní, není vhodné používat žádné, ani hojivé masti nebo krémy, ale postupovat jako při hojení nového piercingu (viz. článek "jak pečovat o nový piercing") a dbát na zvýšenou hygienu kvůli riziku případné infekce.

Veškeré tunely a plugy je potřeba udržovat a pravidelně čistit, případně dezinfikovat. Každý materiál vyžaduje rozdílnou údržbu. Kovové šperky je nutné alespoň jednou za dva dny vyndat, důkladně omýt vodou s mýdlem a očistit od mazu, který se zde tvoří a usazuje. U kovových a skleněných tunelů, roztahováků nebo plugů může být použito na očištění různých dezinfekcí, neboť nepoškozují jejich povrch. Pokud se kovové tunely nebo plugy pravidelně nečistí, maz, který se na nich usazuje začne velmi nepříjemně zapáchat. Podobně je potřeba čistit i akrylové a silikonové tunely, plugy a roztahováky, není však vhodné při jejich čištění používat žádných alkoholových dezinfekcí, neboť může dojít k jejich poškození. Výhodou silikonových tunelů je jejich pružnost a snadné nasazování. Dají se také velmi dobře použít při roztahování, neboť se tunel ze silikonu dá lehce zmáčknout a vložit do dírky menší velikosti, ve které se opět vypne a tím dírku pozvolna roztáhne. Ovšem i při takovémto způsobu roztahování je nutné postupovat velmi pomalu, aby nedošlo k poškození roztahované dírky.


Velmi oblíbené jsou na běžné nošení do roztažených dírek tunely a plugy z různých organických materiálů. Také se však musí pravidelně vyndávat a čistit (minimálně jednou za tři dny), ovšem oproti kovovým se na nich tvoří mnohem méně mazu a téměř nezapáchají. Ideální je pro jejich čištění používat vodu s mýdlem, poté nechat důkladně vysušit a namazat např. lněným olejem, nebo bílou lékařskou vazelínou. Není vhodné používat stejně jako u akrylu, nebo silikonu žádné alkoholové dezinfekce, neboť by mohlo dojít k poškození materiálu.


Roztahování dírek v ušních lalůčcích je dnes velmi běžné, ale je důležité si také říct, co dělat, pokud se někdo rozhodne tento typ piercingu již nenosit.

Pokud je dírka roztažena velmi pomalu a nedojde při roztahování k jejímu poškození, je větší pravděpodobnost, že se opět stáhne na svou původní velikost před roztažením. Záleží také na tom, jak dlouho byl ušní lalůček roztažen a na jakou velikost. Kompletně se může zpět zatáhnout i dírka, která byla roztažena na 20 mm, ale jedná se spíše o výjimky, ve většině případů se zatáhnou úplně dírky, které byly roztáhnuty jen cca do 10-ti mm. Ve všech případech se však dírky dají chirurgicky zašít, popřípadě vymodelovat kompletně nový tvar lalůčku. Pokud se někdo rozhodne pro tuto variantu, kdy se lalůček chirurgicky upraví do původní podoby, je nutné minimálně několik měsíců před tímto zákrokem tunely nebo plugy vyndat a nechat dírku samovolně co možná nejvíce stáhnout a vyhledat plastického chirurga, který již má zkušenosti s takovýmto zákrokem.

 

Na závěr pamatujte na to, že čím pomaleji budete postupovat, tím lépe bude výsledný efekt vypadat.

 

 

 

Anchor-Piercing.cz ©Zpět na články...
Tunely a plugy do ucha - BCR kroužek
BCR kroužek
Tunely a plugy do ucha - skleněný kroužek
skleněný kroužek
Tunely a plugy do ucha - ocelové tunely
ocelové tunely
Tunely a plugy do ucha - roztahování pomocí BCR kroužku
roztahování pomocí BCR kroužku
Tunely a plugy do ucha - 8
8
Tunely a plugy do ucha - dřevěný tunel
dřevěný tunel
Tunely a plugy do ucha - dřevěný roztahovák
dřevěný roztahovák
Tunely a plugy do ucha - akrylový roztahovák
akrylový roztahovák
Tunely a plugy do ucha - samovolně stažená dírka po tunelu
samovolně stažená dírka po tunelu
Tunely a plugy do ucha - zašitý ušní lalůček
zašitý ušní lalůček
Tunely a plugy do ucha - zašitý ušní lalůček
zašitý ušní lalůček