UPOZORNĚNÍ! Vážení zákazníci, od 17.08. do 25.08. máme dovolenou. Přijaté objednávky budeme expedovat následující dny. Děkujeme za pochopení.
Zavřít

Proč nenosit roztahováky z FIMO hmoty?

Proč nenosit roztahováky z FIMO hmoty?

Na internetu je mnoho domácích výrobců, kteří nabízejí prodej plugů či roztahováků ušních lalůčků z Fimo hmoty. V tomto článku vás seznámíme s tím, proč je Fimo hmota k výrobě piercingových šperků naprosto nevhodná a jaká zdravotní rizika vám při jejich nošení hrozí.


Fimo hmota je modelovací hmota podobná moduritu, který všichni patrně známe ještě ze školních let. Snadno se ručně hněte a dá se s ní pracovat podobně jako s plastelínou. Používá se na výrobu drobných dekorativních předmětů, sošek, šperků, korálků… Po vytvoření požadovaného tvaru se vypéká při teplotě nad 100°C. Fimo hmota se dá i lakovat a vytvořit tak lesklý povrch podobný porcelánu. Výroba z Fima je levná a zručný výrobce dokáže udělat velmi zajímavě tvarovaný výrobek s mnoha barevnými provedeními. Fimo hmota se ale rozhodně nehodí pro výrobu piercingových šperků.

 

Mnoho domácích výrobců nabízí výrobu plugů a roztahováků ušních lalůčků z Fimo hmoty. Na pohled jsou to zdařilé výrobky, které jsou však pro nošení v kontaktu s kůží nebo dokonce v nezhojeném piercingu zcela nevhodné a zdravotně závadné. Fimo není k výrobě roztahováků zdravotně schválený, k tomuto účelu ho nedoporučuje ani samotný výrobce, který varuje před kontaktem látky s kůží. Na základě rozboru materiálu bylo v roce 2002 americkou neziskovou organizací U.S. PIRG zjištěno, že Fimo obsahuje množství ftalátů. Ty se používají při výrobě plastů jako změkčovadla.  Ftaláty jsou zdraví škodlivé látky, které u dětí i dospělých ohrožují funkci ledvin a jater, zvyšují riziko alergií a astmatu. Dále snižují množství spermií a mohou ovlivnit plodnost i nervový systém člověka. Nebezpečí se vystavujete samotným dýcháním, protože ftaláty se z materiálu průběžně uvolňují do ovzduší, horší variantou je pokud se roztahovák z Fimo hmoty dostane do kontaktu přímo s kůží, nebo s krvácející či nezhojenou ušní dírkou. V takovém případě mohou ftaláty přecházet rovnou do krevního oběhu a způsobit alergickou reakci či infekci. Okolí takového roztahováku může vykazovat svědění, zarudnutí či hnisat a krvácet.

 

Organizace U.S. PIRG doporučila ve své studii ze dne 30. Července 2002 na základě laboratorních testů zcela zakázat prodej PVC látek obsahujících ftaláty. Pokud by tyto výrobky měly zůstat na trhu, doporučuje organizace viditelně na výrobku označit zdravotní rizika plynoucí z používání a vyloučit kontakt matek a dětí s tímto materiálem. Ostatním uživatelům doporučila používat při kontaktu s tímto materiálem rukavice a při vypalování výrobků nevdechovat vzniklé výpary.

 

Evropská komise zařadila ftaláty na seznam toxických látek, které mohou způsobovat rakovinu a genovou mutaci. Byla zakázána výroba parfémů s obsahem ftalátů, aby tyto nemohli být absorbovány kůží.

 

Mezi další nevýhodu roztahováku z Fimo hmoty patří jejich velká křehkost kdy se vám roztahovák z Fimo hmoty může rozpadnou běžným nošením. Ani výrobci nedoporučují s roztahováky z Fimo hmoty často manipulovat aby nedošlo k jejich poškození.

 

Roztahováky z Fimo hmoty jsou většinou v průměru o 20Kč levnější než roztahováky ze schválených hmot které sebou nenesou zdravotní rizika. Tato úspora rozhodně nestojí za případná zdravotní rizika a jistě se tak vyplatí zvolení schváleného materiálu jako je například chirurgická ocel 316L, titan, akryl, dřevo nebo sklo.

 

 

 

Anchor-Piercing.cz ©Zpět na články...
Proč nenosit roztahováky z FIMO hmoty? - roztahováky z Fimo hmoty
roztahováky z Fimo hmoty
Proč nenosit roztahováky z FIMO hmoty? - poškozené roztahováky z Fimo hmoty
poškozené roztahováky z Fimo hmoty