UPOZORNĚNÍ! Vážení zákazníci, od 17.08. do 25.08. máme dovolenou. Přijaté objednávky budeme expedovat následující dny. Děkujeme za pochopení.
Zavřít

Média opět šíří amatérské články

Média opět šíří amatérské články

Stává se smutným zvykem, že i nejnavštěvovanější média se mají někdy potřebu vyjádřit k problematice piercingu či tetování. Bohužel jsou články sepsány většinou velmi amatérsky a jsou v nich stále dokola opisovány polopravdy i úplné nesmysly. Člověk, který se okolo piercingu pohybuje, se při čtení podobného článku většinou jen usmívá. Různé mýty, které tím ale vznikají, se snadno zakořeňují v neinformované veřejnosti a jsou s hrůzou předávány dál a udržovány při životě. Aktuálně nám vyšel podobný článek na novinkách. V dnešním článku v něm opravíme uvedené chyby a pokusíme se je uvést na pravou míru. Článek uveřejňujeme v původním znění a vysvětlení do něj vkládáme a zvýrazňujeme tučným textem.


Článek převzatý ze serveru Novinky.cz 16.09.2015

 

Zdánlivě nevinné ozdoby, které mohou vyvolat i vážné zdravotní potíže

 

Zdravotní potíže, a někdy i docela vážné, může lidem způsobit piercing, který si nechali udělat v létě na dovolené. Většina z nich nemá vůbec tušení, co všechno dovede vyvolat taková zdánlivě nevinná ozdoba. Ozdoba, která v okolí pupíku dráždí energetický bod, snadno vyvolá urologické a gynekologické potíže, občas způsobí i problémy s otěhotněním.

 

Jedná se o mýtus, který nikdy nebyl podložen žádným seriózním výzkumem.

 

Například jistá zákaznice tetovacího studia, které tatér nastřelil piercingovou ozdobu do ucha, ztratila vědomí. Trefil jí totiž aktivní bod vegetativního nervstva. Oba ta situace zaskočila, naštěstí skončila bez vážných následků.

 

Člověk, který vám provádí piercing, se nejmenuje tatér, ten provádí tetování. Správné označení je v tomto případě piercer. Může se skutečně někdy stát, že při piercingu zákazník ztratí na chvíli vědomí. Není to ale tím, že by byl propíchnut nějaký konkrétní bod, ale proto že se uživatel například bojí bolesti a je ze zákroku vystresovaný, mnohdy právě proto, že mu kamarád donesl nějaký podobný článek plný zavádějících informací. Zkušený piercer ovšem ztrátou vědomí zaskočen nebude, ví totiž, že k tomu může v krajním případě dojít, stejně jako někteří lidé omdlévají, když jim mají brát krev, nebo píchnout injekci, může se to stát i v případě piercingu. Našemu piercerovi se dokonce stalo, že omdlel doprovod zákazníka. :-)


Pravda, tohle není běžná reakce, ale může k ní dojít. MUDr. Ivan Vondřich z Prahy a další akupunkturisté se setkávají spíš s tím, že u lidí, kteří mají sklon k určitým chorobám, odstartuje podobný neodborný zásah jejich potíže nebo je zhorší. To byl případ holčičky, které se rozjel atopický ekzém v podkolenních a loketních jamkách. Nemoc reagovala velmi špatně na běžnou léčbu.

 

Nelze nijak prokázat, že rozšíření nějaké nemoci souvisí s provedením piercingu. V praxi se proto piercing hodí proto, aby byla stanovena alespoň nějaká diagnóza vzniku. Jde však o čirou spekulaci.

 

 

Pomůže laser

 

Doktor Vondřich zjistil, že jí maminka nechala propíchnout ouška kvůli zlatým náušnicím. V klenotnictví se bohužel trefili do bodu, který má vztah k alergiím. Vpich se hůř hojil a náušnice ho navíc neustále dráždila.

 

Propíchávat ouška v klenotnictví není úplně dobrý nápad, na což vždy poukazujeme. Navíc se většinou v klenotnictví i u lékaře používá ještě zastaralá a v některých státech již často zakázaná metoda takzvaného „nastřelování“. Jde o metodu, která je nešetrná a šperk je do tkáně doslova prorván nastřelovací pistolí.


Zkušený odborník vám navíc nikdy nedoporučí použití zlatého šperku do čerstvého piercingu. Alergická reakce je v tomto případě poměrně častým jevem, protože narušená tkáň se se zlatem dobře nesnáší. Je to ale z důvodu nevhodného materiálu, nikoliv propíchnutím nějakého konkrétního bodu. K aplikaci do čerstvého piercingu slouží kvalitní titan, či lékařský bioplast. Pokud na tom zákazník trvá, dá se zlato použít později, až když je vpich zhojený.

 

Piercing se legálně smí provádět pouze v prostorách, které jsou pro tento účel zkolaudovány a schváleny příslušnou hygienickou stanicí a provádět jakékoli zákroky, byt´ na první pohled banální propíchnutí ucha může jedině osoba, která má k tomu patřičná oprávnění a vzděláni a ta musí postupovat podle provozního řádu, který opět musela schválit místní hygienická stanice. Pokud si někdo cokoli nechává propichovat například v klenotnictví, je to s nadsázkou jako kdyby si šel odstranit znamínka do řeznictví, nebo ošetřit tržnou ránu ke krejčímu... Bohužel v dnešní době spousta lidí sáhne po té nejlevnější variantě. S vidinou ušetřené stokoruny při použití nekvalitních a nevhodných šperků a následné nutné výměny a péče nakonec vše vyjde dráž, než kdyby si piercing nechali rovnou udělat v profesionálním piercingovém studiu.


Lékař ozdobu vyndal a postižené místo ošetřil laserem, aby bod přestal být aktivní. Může ho totiž dráždit nejen náušnice, ale i jizva, která po vpichu v uchu zbyde. Holčičce se už v průběhu pěti ošetření laserem ekzém zklidnil a začal ustupovat. Reagoval pak dobře na léky i promazávání. Během měsíce a půl zmizel úplně.

 

Háklivá nervová zakončení

 

Ucho je jedním z míst, kde se nachází hodně akupunkturních bodů. Stejně opatrně by však lidé měli přistupovat ke vpíchnutí ozdoby do kožní řasy u pupíku nebo do jazyka, bradavek a pohlavních orgánů. Ty jsou citlivé, protože v nich bývá mnoho nervových zakončení. Navíc jde o místa s vyšším rizikem vzniku infekce, vleklého zánětu, zjizvení a obtížného hojení. Po zákroku se jejich citlivost někdy změní a hrozí i různá poranění. MUDr. Vondřich proto doporučuje, abyste si ho nechali udělat od lékaře, který praktikuje akupunkturu. Může použít i prostředky lokálního znecitlivění a dovede také pacientovi pomoci při případných potížích.

 

Nelze se rozhodně vyjadřovat o piercingu pupíku, jazyka, bradavky, nebo pohlavních orgánů jako o celku. Doba i průběh hojení každého výše uvedeného piercingu jsou natolik odlišné, že o nich rozhodně nelze plošně prohlásit, že se budou obtížně hojit, či hrozí vyšší riziko infekce nebo zánětu než u jiných piercingů.


Prostředky lokálního znecitlivění jsou dvou typů. Buď se místo potře znecitlivující mastí, která ovšem není účinná a umrtvení můžete vnímat spíše psychicky, nebo je možné místo lokálně umrtvit pomocí injekce. Píchnout někomu injekci, aby necítil píchnutí při aplikaci piercingu, nedává skutečně žádný smysl. Z těchto důvodů se znecitlivující metody nepoužívají, samotné propíchnutí zkušeným piercerem nezabere ani dvě vteřiny.

 

 

Silný organismus mladých lidí obvykle dokáže kompenzovat i to, když člověk bez příslušného medicínského vzdělání trefí akupunkturní bod. „Potíže se ovšem mohou projevit časem,“ vysvětluje doktor Vondřich. „Když přibydou různé zátěže nebo zdravotní potíže a organismus hůř zvládá dráždění energetických bodů. A kvůli jizvám k němu může docházet i přesto, že člověk ozdobu sundá a nenosí.“

 

Pozor na zvířata

 

Problémy někdy vyvolají i jiné důvody. Někdy bývají lidé alergičtí na materiály, ze kterých jsou ozdoby zhotovené. Místo vpichu pak často zarudne, špatně se hojí, případně hnisá. Jindy se stane příčinou potíží to, že konkrétní člověk má sklon ke vzniku keloidních, tedy zduřelých jizev.

 

Z tohoto důvodu existují materiály, které jsou vhodné i pro alergiky, jako je například titan, či bioplast.


Občas se hojení zkomplikuje kvůli infekci, zvlášť pokud si nechá vpíchnout ozdobu v nějaké exotické zemi s horší hygienou.

 

Při aplikaci piercingu je nutné používat sterilní nástroje a rukavice. Pokud si někdo nechá za jakýmkoliv účelem propíchnout tkáň v nehygienickém prostředí, může z toho vzniknout skutečně cokoliv.


Že při piercingu nejde o nic banálního, dokazují i stránky zodpovědných salónů, kde tyto zákroky dělají. Upozorňují třeba na nutnost měnit ručníky a ložní prádlo kvůli riziku infekce a ze stejného důvodu by v posteli neměla spát zvířata. Po dobu hojení je potřeba se vyhnout plavání, vířivkám nebo sauně apod.

 

Po dobu hojení je nutné vyhnout se znečištěným místům, kde by skutečně mohlo dojít k přenosu infekce. Z tohoto důvodu nedoporučujeme pobyt ve veřejných vířivkách a bazénech, rybníkách se znečištěnou vodou a podobně. Plavání v moři vám naopak dobu hojení piercingu zkrátí a není důvod jej zakazovat.

 

Zkrátka je dobré vědět o možných rizicích a snažit se jim předcházet, aby ozdoba přinesla ten efekt, který od ní čekáte, a ne zbytečné trápení.

 

 

 

Anchor-Piercing.cz©Zpět na články...